Gdy wspieram chorego

Gdy wspieram chorego

W sytuacji, gdy człowiek dowiaduje się, że jest chory na nowotwór, życie zmienia się nie tylko jemu. Choroba bliskiej osoby sprawia, że zmienia się funkcjonowanie całej rodziny a w szczególności najbliższych osób. Mówi się wręcz, że choruje cała rodzina. Różne osoby w różny sposób reagują na informację o diagnozie. Jedni robią dobrą minę do złej gry, inni pocieszają, inni zamykają się w sobie a jeszcze kolejni po prostu są obok – towarzyszą.

Niestety na żadnym etapie edukacji szkolnej nie jesteśmy uczeni tego, jak się skutecznie wspierać i jak dobrze komunikować się w sytuacjach trudnych. Najczęściej więc działamy intuicyjnie albo zachowujemy się po prostu tak, jak uważamy, że należy się zachowywać. Nie dziwi więc, że zdarza się nam popełniać błędy i czujemy się po prostu zmęczeni pomaganiem.

Dla osób, które towarzyszą swoim chorym bliskim oferujemy:

Otwartą grupę wsparcia. Grupa nastawiona jest na niesienie wsparcia osobom, które na co dzień towarzyszą swoim bliskim w chorobie i leczeniu. To trudna rola, a osoby wspierające mogą czuć się czasem bezsilne, samotne czy pozbawione oparcia. W bezpiecznej atmosferze spotkań grupowych uczestnicy będą mogli podzielić się swoimi doświadczeniami, zyskać nowe spojrzenie na trudne sytuacje, wyrazić swoje emocje oraz otrzymać wsparcie i akceptację. Dodatkowo uczestnicy będą mogli dzielić się sposobami na radzenie sobie w trudnych sytuacjach, co pomoże w uzyskaniu równowagi i siły do dawania dalszego wsparcia swoim bliskim.

Warsztaty psychoedukacyjne dla osób wspierających.

Program warsztatów obejmuje następujące zagadnienia:

  • Jak wspierać osobę chorą onkologicznie,
  • Trudności w opiece nad chorym, trudności w byciu wsparciem – jak sobie z nimi radzić.
  • Wpływ choroby na system rodzinny.
  • Jak radzić sobie ze stresem będąc osobą wspierającą.
  • Co robić aby przeciwdziałać wypaleniu pomaganiem.
  • Jak pomagać osobie wspieranej w wychodzeniu z roli osoby chorej.

W sprawie dostępności grup i warsztatów prosimy o kontakt z fundacją:  fundacjawcp@gmail.com

 

Wesprzyj tę terapię

 

Zachęcamy też do przeczytania artykułu

Gdy Twój bliski dowiaduje się, że jest chory